04 01 2013

Dantel Krep/Roti Jala

Dantel Krep/Roti Jala |  görsel 1
Dantel Krep/Roti Jala |  görsel 2
Dantel Krep/Roti Jala |  görsel 3
Dantel Krep/Roti Jala |  görsel 4
Dantel Krep/Roti Jala |  görsel 5
Dantel Krep/Roti Jala |  görsel 6

Dantel krebi gördüğümde hayran oldum:)

Benim gibi görseller için muhteşem bir sunum:)

Roti Jala bir Malezya lezzeti ve özel bir çeşit hamurla yapılan bir tür krep.Kelima enlamı "ağ ekmek" anlamına geliyormuş.Malezyalıların oldukça popüler bir yiyeceği.

Roti jala hamuru normal krep hamurundan biraz daha sulu.İçine hindistan cevizi ve zerdeçal ekliyorlar.Bu krep özel bir aparatla dairesel hareketlerle dökülüyor tavaya.

Roti jala pişirmenin ipuçlarından biri de: Hamuru pişireceğiniz tavanın yüzeyini, çatalın ucuna taktığınız ve zeytinyağına daldırdığınız yarım kuru soğan ile, şöyle bir sıvamanız. Bu hem hamura lezzet veriyormuş, hem de tavada ince bir katman gibi kalıp, hamurun fazla yağ emmesini engelliyormuş.

Malzemeler (20 krep için):

 2 su bardağı un - Yarım çay kaşığı zerdeçal - Yarım çay kaşığı tuz (İsterseniz daha fazla da koyabilirsiniz.)

Bu malzemeleri geniş bir kasede karıştırın. Ortasını havuz gibi açın ve - 2 yumurta - 2 su bardağı hindistan cevizi sütü - 1 su bardağı su ekleyin. Bir mikser yardımıyla karışımı, sulu bir hamur haline getirin. Kalın tabanlı bir tavayı, orta ateşe koyun. Biraz önce bahsettiğimiz gibi, yarım soğan ile bir kez tavayı yağlayın. Tava kızınca, yuvarlak hareketler yaparak, hamuru tavaya dökün.

 

 

0
0
0
Yorum Yaz